Strona główna    Archiwum newsów    Urodziny NZS!
Urodziny NZS!
Czas dodania  21 lutego 2009, 21:34
Już 28 lat naszej organizacji.
Jak to się zaczęło...powtórka z historii...

Powstanie NZS stanowiło wyraz protestu środowiska studenckiego wobec rzeczywistości PRL.
Już w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej studenci Uniwersytetu Gdańskiego 27 sierpnia 1980 r. ogłosili apel, żądając m.in. utworzenia niezależnej od władz organizacji studenckiej.
W kilka dni później, 2 września, powstał pierwszy w kraju Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Gdańskiego. Przyjął on swój "Projekt programu działania", który dotyczył zmian na uczelniach.
Postulowano rozpoczęcie prac nad nowym modelem szkolnictwa wyższego i utworzeniem samorządu studenckiego.
W dokumencie był również zapis o prowadzeniu niezależnych od rządowych prac nad przyszłością cenzury.
W okresie paru tygodni podobne, niezależne struktury studenckie powstały praktycznie we wszystkich innych ośrodkach akademickich,
idąc w żądaniach politycznych o wiele dalej.